NAŠI PROGRAMI:

1. JUDO VRTEC

Dobrodošli v Judo Vrtcu – program je posebej zasnovan za najmlajše, da se skozi igro, gibanje in učenje spoznajo z osnovami juda. Cilj programa je združiti zabavno telesno aktivnost z socialnim učenjem v varnem okolju. Program je namenjen otrokom od 4. do 10. leta.

Otroci na blazinah s pomočjo trenerjev med igro pridobijo izpolnjujejo svoje gibalne sposobnosti, osnove padanja ter navade za delo v skupini. Prek raznovrstnih iger seznanijo z osnovami juda in kasneje osnovnimi tehnikami. Pri judu za otroke je poudarek na etiki – spoštovanje, preudarnost, redoljubnost.

 Skupine judo vrtca:

  • CICIBANI 1 (4-8 let): treningi 2x tedensko – ponedeljek in sreda.
  • CICIBANI 2 (8-10 let): treningi 2x tedensko – torek in četrtek

Ena izmed ključnih prednosti juda za otroke je razvoj telesne kondicije. Judo vključuje različne gibe, kot so meti, prijemi in splošna gibalna aktivnost, kar otrokom pomaga krepiti mišice, razvijati koordinacijo ter izboljšati ravnotežje in gibljivost. Prav tako spodbuja otrokovo vzdržljivost in motorične sposobnosti. Poleg telesnega razvoja pa ima judo tudi pomembne pozitivne učinke na otrokov psihološki in socialni razvoj. Med treningi se otroci učijo discipline, spoštovanja in fair playa. Judo gradi tudi samozavest in samodisciplino, saj otroci pridobivajo veščine, ki jim pomagajo premagovati izzive na in izven blazin. Poleg tega se otroci skozi igro in sodelovanje učijo tudi pomembnih socialnih veščin, kot so timsko delo, komunikacija in strpnost.

Vključevanje vseh otrok v Judo klub Sokol je ključno za zagotavljanje športnih možnosti za vse otroke. Ne glede na starost, spol, telesno zmogljivost ali predhodno znanje. JK  Sokol si prizadeva ustvariti varen, vključujoč in spodbuden prostor, kjer lahko otroci razvijajo svoje sposobnosti, se učijo vrednot in sklepajo prijateljstva. Judo je čudovit šport, ki ponuja otrokom priložnost za rast, učenje in zabavo, zato vabljeni, da se nam pridružite.

Judo klub Sokol si prizadeva vključiti vse otroke v ta čudovit šport in jim omogočiti sodelovanje v vseslovenskem rekreativno-tekmovalnem programu “NACIONALNA SOKOLSKA ŠPORTNA ŠOLA” (NSŠŠ) Miška Eli. Ta program je namenjen predšolskim in osnovnošolskim otrokom ter spodbuja njihovo udeležbo v judu. Program NSŠŠ Miška Eli prinaša številne pozitivne učinke na celosten razvoj otrok, vključno z izboljšanjem telesne pripravljenosti, socialnih veščin in osebnostnega razvoja. Program izvajamo vsako novo šolsko leto in je prilagojen otrokovemu razvojnemu nivoju, tako da se otroci učijo na način, ki je primeren in zanimiv zanje. Vadeče stimuliramo k redni vadbi z dobro organiziranimi vadbenimi vsebinami in podeljevanjem značk.

2. TEKMOVALNI JUDO

V našem klubu načrtno in skrbno gradimo ekipo vrhunskih judoistov že v mlajših kategorijah. Naši usposobljeni trenerji, in bivšimi vrhunskimi tekmovalci, prinašajo bogato znanje in energijo, ki nam omogočata odlične rezultate in dosežke. Naš cilj je postati zaupanja vreden partner za vse, ki si želijo doseči vrhunske rezultate v judu.

Tekmovalni judo je namenjen otrokom od 12. leta starosti dalje, ki iščejo več kot le rekreacijo ali prosto vadbo. Poleg rednih treningov se naši tekmovalci udeležujejo tekem in priprav tako doma kot v tujini. Ponosni smo na naše uspehe, vključno z medaljami iz državnih prvenstev in pokalnih tekem kot tudi večjih mednarodnih tekmovanj. Naši judoisti so dokazali svojo sposobnost in predanost, kar nam daje zaupa

nje, da zmoremo še več. Z predanostjo naših športnikov, ki so pripravljeni trenirati vsakodnevno, in z vrhunskimi izkušnjami naših trenerjev, smo prepričani, da lahko dosežemo najvišje cilje.

Tekmovalne skupine:

  • TEKMOVALCI 1 (od 11. do 14. leta): 3x tedensko, ponedeljek, sreda in petek 16.00 – 17.30
  • TEKMOVALCI 2 (od 14. do 16. leta): 3x tedensko, ponedeljek in petek 16.00- 17.30 in sreda 18.30- 20.00
  • TEKMOVALCI 3 (od 16. let naprej): 5x tedensko, od ponedeljka do četrtka 18.30 – 20.00 in petek 17.30 – 19.00

Program vadbe je sofinanciran s strani MOL.

3. REKREATIVNI JUDO

Rekreativni Judo za Odrasle

Iščete način, kako ostati aktiven, se zabavati in izboljšati svojo telesno pripravljenost? Naš rekreativni program je idealen za vas! Pridružite se naši skupini odraslih vseh starosti, ki želijo izkoristiti prednosti juda za krepitev telesa in duha. Program vključuje energične vaje za izboljšanje gibljivosti, kondicije in osnovnih judo tehnik, dopolnjenih s spoznavanjem borilnih veščin, kot so ju-jitsu, karate in aikido. Program rekreativnega juda za odrasle je odprt za vse, ne glede na starost in predhodnje izkušnje.

  • Termin: Ponedeljek in sreda 20:00 – 21:30
  • Vodja skupine: Darko

Samoobramba za Ženske
V sklopu rekreativnega juda ponujamo tudi program samoobrambe za ženske. Naučite se preprostih in učinkovitih tehnik samoobrambe, vključno z osnovami padanja za zaščito vitalnih delov telesa. Program je zasnovan posebej za ženske in upošteva nasvete ustanovitelja juda Jigoro Kana, ki je ženske poučeval z vidika njihove vloge in dobrega počutja. Upamo, da boste v varnem in podporno naravnanem okolju pridobili nova znanja in samozavest.

  • Termin: Torek in četrtek  20:00 – 21:30
  • Vodja skupine: Brane

Pridružite se nam in izboljšajte svojo telesno pripravljenost ter pridobite dragocene veščine samoobrambe!

4. INKLUZIVNI JUDO (judo za osebe s posebnimi potrebami)

Inkluzivni judo v Judo klubu Sokol je ključni del naše zaveze, da šport postane dostopen vsem, ne glede na njihove sposobnosti. Od leta 2010 uspešno izvajamo ta program, ki danes vključuje več kot 60 judoistov. Smo eden izmed vodilnih slovenskih klubov na tem področju, s prisotnostjo na domačih in mednarodnih tekmovanjih. Naši športniki pa so se udeležili že kar treh svetovnih iger specialne olimpiade (Los Angeles 2015, Abu Dhabi 2019 in Berlin 2024).

Program inkluzivnega juda je namenjen:

  • Osebam z gibalnimi motnjami: Posameznikom z različnimi fizičnimi omejitvami, kot so cerebralna paraliza ali rehabilitacija po poškodbah.
  • Osebam z intelektualnimi in razvojnimi motnjami: Posameznikom z avtizmom, Downovim sindromom ali učnimi izzivi, ki potrebujejo prilagojene vadbene metode.
  • Osebam s čustvenimi in psihološkimi težavami: Posameznikom z anksioznostjo, depresijo ali posttravmatsko stresno motnjo, ki iščejo podporo in izboljšanje svojega čustvenega počutja.
  • Osebam s senzoričnimi motnjami: Posameznikom z okvarami vida ali sluha, ki potrebujejo prilagoditve pri vadbi

Leta 2017 smo pod okriljem Judo zveze Slovenije prvič v zgodovini izvedli  državno prvenstvo inkluzivnega juda. Na tem tekmovanju vsako leto dosežemo zavidljive razuletate. Aktivno se udeležujemo razvojnih programov na nacionalnem nivoju v okviru Judo zveze Slovenije, Olimpijskega komiteja Slovenije in Paraolimpijskega komiteja Slovenije. S strokovnimi članki v športni akademski sferi prispevamo k širjenju ideje športa za vse. Ponosni smo, da lahko športnikom z raznolikimi sposobnostmi omogočamo kvalitetne redne tedenske treninge in edinstvene občutke zmage in športnega ponosa ob dosežkih na tekmovanjih doma in v tujini.

Zakaj na judo?

  • Fizična krepitev: Judo pripomore k izboljšanju telesne moči, gibljivosti, ravnotežja in koordinacije. Redna vadba povečuje splošno telesno pripravljenost in omogoča večjo samostojnost v vsakdanjem življenju.
  • Razvoj socialnih veščin: Sodelovanje v judo treningih spodbuja gradnjo timskih veščin, komunikacije in prijateljstev, kar krepi socialne povezave in občutek pripadnosti.
  • Psihološka podpora: Vadba judoja povečuje samozavest in samopodobo s pomočjo dosežkov in osebnega napredka, kar pozitivno vpliva na čustveno počutje in mentalno zdravje.
  • Varnost in zaščita: Učenje pravilne tehnike padanja in samoobrambe povečuje občutek varnosti in zmanjša tveganje za poškodbe, kar je še posebej pomembno za osebe z različnimi motnjami.
  • Strukturiranost in rutina: Judo nudi stabilno in strukturirano okolje z rednimi treningi, kar prispeva k dnevni rutini in psihološki stabilnosti.
  • Inkluzija in enakost: Omogoča vključitev v športno skupnost, kar zmanjšuje občutek izključenosti in spodbuja enakost ter spoštovanje v širši družbi.

Inkluzivni judo poteka v petih skupinah po urniku:

  • Inkluzivna 1 – 2x tedensko torek in četrtek 14.00 – 15.30
  • Inkluzivna 2 – 2x tedensko torek in četrtek 15.30 – 16.30
  • Inkluzivna 3 – 2x tedensko ponedeljek in sreda 18.30- 20.00
  • Inkluzivna 4 – 2x tedensko torek in četrtek 16.30 – 17.30
  • Inkluzivna 5 – 2x tedensko ponedeljek in petek 15.30 – 16.30

Članki in prispevki:

Empowering a Judo Athlete with an Intellectual Developmental Disorder to Become a Judo Teacher

Judo ZA inkluzijo

Program vadbe je sofinanciran s strani MOL.

Program vadbe Vključevanje vseh, ki poteka v sklopu nacionalnega programa Sokolske zveze Slovenije je za vse udeležence brezplačna.

5. JUDO KATE

Kaj so judo kate?

Judo kate so sestavni del tradicionalnega treninga juda in predstavljajo natančno določene sklope tehnik, ki se izvajajo v določenem zaporedju. Vsaka kata je sestavljena iz serije gibov in tehnik, ki jih izvajata dva partnerja – tori (izvajalec tehnike) in uke (prejemnik tehnike). Kate so oblikovane tako, da poudarjajo temeljne principe juda, kot so ravnotežje, časovna usklajenost, nadzor in uporaba sile nasprotnika.

Kate v judu niso le vadbene tehnike, ampak so tudi način, kako se prenaša in ohranja tradicija ter filozofija juda. Izvajanje kat zahteva natančnost, koncentracijo in razumevanje osnovnih principov, kar pomaga pri razvoju tehničnih veščin in mentalne discipline.

Zgodovina in pomen kat

Judo kate so bile razvite z namenom ohranjanja in prenosa tehnik ter principov, ki jih je ustanovitelj juda, Jigoro Kano, štel za ključne. Kano je oblikoval prve kate, da bi svojim učencem omogočil globlje razumevanje borilne veščine in njenih temeljnih vrednot. Danes se kate izvajajo po vsem svetu kot del standardnega učnega programa juda in so vključene tudi v tekmovanja.

Kate igrajo pomembno vlogo pri izpitih za višje pasove, kjer se od kandidatov pričakuje, da obvladajo določene kate glede na njihovo raven znanja. Poleg tega kate pomagajo pri razvoju občutka za ritem, natančnost in nadzor, kar je ključnega pomena za uspešno izvajanje vseh tehnik juda.

Vadba kat prinaša številne prednosti za judoiste vseh starosti in ravni znanja. Med glavnimi prednostmi so:

  • Tehnična natančnost: Kate zahtevajo natančno izvedbo tehnik, kar pomaga pri izboljšanju celotne tehnične osnove judoista.
  • Mentalna disciplina: Izvajanje kat zahteva visoko stopnjo koncentracije in mentalne discipline
  • Razumevanje principov: Kate omogočajo globlje razumevanje temeljnih principov juda, kar izboljšuje splošno učinkovitost tehnik v praksi.
  • Ohranjanje tradicije: Kate so pomemben del judo dediščine in pomagajo pri ohranjanju ter prenašanju tradicije te borilne veščine.

Klub se ponaša z izjemnimi dosežki svojih članov v katah na domačih in mednarodnih tekmovanjih. Naši judoisti so večkratni državni prvaki, kar potrjuje njihovo tehnično znanje in predanost vadbi kat. Poleg domačih uspehov so naši člani osvojili številne medalje in priznanja na mednarodnih turnirjih, kjer so se pomerili z najboljšimi judoisti iz celega sveta. S svojo odličnostjo so dosegli vrhunske rezultate na evropskih in svetovnih prvenstvih, vključno z osvojenimi medaljami.

6. VADBA ZA UPOKOJENCE IN STAREJŠE OD 65 LET:

Vadba se izvaja 1x tedensko v borilnici Zelena jama. Urnik vadbe. (Rekreacija 65+).